مراقبت از پوست

مراقبت از پوست در فصل زمستان

یکی از مشکلاتی که افراد در فصل زمستان با آن روبرو هستند، خشکی بیش از حد پوست است. البته افراد با پوست خشک، بیشتر در معرض آسیب های پوستی ناشی از سرما هستند. در واقع آب و هواي سرد و خشک زمستان بر پوست شما تاثير متفاوتي نسبت به ماه هاي گرم و مرطوب سال مي گذارد.

هواي سرد و خشک زمستان پوست شما را تحريک کرده و رطوبت طبيعي آن را کم مي کند که خارش و قرمزي از نشانه هاي آن است. متاسفانه هيچ راه فراري از اين شرايط وجود ندارد مگر اينکه در مناطق استوايي زندگي کنيد. پس به جاي رنج بردن از خارش و خشکي در زمستان، اين 12 راه حل را براي محافظت از پوست خود امتحان کنيد.

 

روتین پوستی در فصل زمستان

 

 • از دستگاه بخور (رطوبت ساز) استفاده کنيد.

اگر در آب و هواي خشک زندگي مي کنيد زمستان تاثير بيشتري در خارش و خشکي پوست شما مي گذارد، بنابراين از يک دستگاه بخور در خانه يا محل کار خود استفاده کنيد تا هواي خشک را براي شما مرطوب کند. همچنين با اين دستگاه بخور می توانید پوست خود را در طول فصل هاي سرد و خشک، مرطوب نگه داريد.

 • دماي بدن خود را پايين نگه داريد.

هرچند که ممکن است شما از يک دوش آب گرم يا گرماي آتش در هواي سرد زمستان لذت ببريد ولي دماي زياد، پوست شما را به طور چشمگيري خشک مي کند. درست است که دوست داريد در فصل هاي سرد سال در جاهاي گرم و راحت باشيد، اما پايين نگه داشتن دماي بدن در زمستان مي تواند تاثير به سزايي در مرطوب نگه داشتن پوست شما بگذارد. اگر پوست شما در معرض آب گرم قرمز مي شود به اين معني است که دماي آب براي شما بسيار زياد است.

 • شوینده پوست خود را عوض کنيد.

بهتر است که شوینده هايي را که در فصل هاي گرم سال استفاده مي کنيد، با پاک کننده اي که پوست شما را به مراتب مرطوب تر نگه مي دارد، تعويض کنيد. به جاي استفاده از ژل هاي پاک کننده اي که در تابستان استفاده مي کرديد، پاک کننده ای را انتخاب کنيد که رطوبت پوست شما را در آب و هواي خشک فصل زمستان بالا نگه دارد. پاک کننده هاي ضد آلودگي در برابر ذرات ناشي از آلودگي هوا و راديکال هاي آزاد موجود در هواي آلوده بسيار مقاوم هستند. اين ذرات موجود در آب و هواي آلوده مي توانند رطوبت پوست شما را به صورت چشمگيري کم کرده و پوست شما را خشک و کدر کنند. بنابراين استفاده از پاک کننده هاي ضد آلودگي، رطوبت پوست شما را در حالت طبيعي خود نگه مي دارد و پوست شما را در برابر آلودگي موجود در هوا مقاوم مي سازد.

 • از کرم هاي مرطوب کننده استفاده کنيد.

در هواي خشک زمستان لازم است که مقدار بيشتري مرطوب کننده براي صورت و بدن خود استفاده کنيد. به عبارتي میزان کرم مرطوب کننده اي که استفاده می کنید، باید نسبت به فصل هاي گرم بيشتر باشد. در نظر داشته باشيد که حتي در مسافرت هاي زمستاني خود از مرطوب کننده هاي سايز مسافرتي استفاده کنيد که همواره پوست خود را در اين فصل خشک، مرطوب نگه داريد.

 • رتینول را به روتین پوستی خود اضافه کنید.

رتینول پوست شما را نرم و لطیف می سازد. همچنین به بازسازی سلول ها، تنظیم میزان چربی پوست و بهبود ظاهر پوست شما کمک شایانی می کند. البته در نظر داشته باشید که این ماده را باید حتما با ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.

 • حتما از ضدآفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.

شاید فکر کنید که در فصل زمستان نیازی به ضد آفتاب ندارید زیرا آفتاب زمستان به اندازه تابستان سوزنده نیست. اما واقعیت این است که استفاده از ضد آفتاب در فصل سرما بسیار ضروری است زیرا اشعه UV در تمامی فصول سال از خورشید ساطع می شود.

 • از ماسک های صورت استفاده کنید.

برای محافظت بیشتر از پوست و رفع خشکی می توانید از ماسک های مرطوب کننده مثل ماسک رس و جلبک دریایی استفاده کنید. این ماسک ها می توانند تاثیرات مخرب ناشی از تغییرات میزان رطوبت هوا و کاهش دما بر پوست را از بین ببرند.

 

ماسک خاک رس

 

 • از ویتامین C استفاده کنید.

استفاده از ویتامین C را فراموش نکنید. این ویتامین می تواند به جذب بهتر SPF کمک کرده و از پوست شما محافظت کند. همچنین به روشن شدن پوست شما نیز کمک بسیاری می کند.

 • از لوسیون بدن استفاده کنید.

استفاده از لوسیون و کره بدن می تواند بدن شما را در طول فصل سرما مرطوب نگه داشته و از خشکی آن جلوگیری کند. همچنین می توانید از کره شی (شی باتر) یا روغن نارگیل نیز استفاده کنید.

 • دور چشم و لب های خود را فراموش نکنید.

پوست لب و دور چشم بسیار نازک و حساس است و زمانی که در معرض سرما قرار می گیرند، بیشتر از سایر نواحی آسیب می بینند. بنابراین شما باید از مرطوب کننده های مناسب برای دور چشم و لب های خود استفاده کنید.

 

کرم دور چشم

 

 • رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب، علاوه بر داشتن روتین پوستی مناسب به هیدراته نگه داشتن بدن و پوست شما کمک شایانی می کند. می توانید در رژیم غذایی خود از انواع کدوها مثل کدو حلوایی استفاده کنید زیرا سرشار از بتاکاروتن ها هستند و به تولید کلاژن و بازسازی سلول ها کمک زیادی می کند.

 • نوشیدن آب را فراموش نکنید.

اکثر مردم در فصل هاي گرم آب کافي مي نوشند اما به ندرت پيش مي آيد که در فصل هاي سرد نيز به ميزان کافي آب بنوشند. نوشيدن آب کافي تاثير مستقيم در مرطوب نگه داشتن پوست مي گذارد، به طوري که ظاهر شما را جوان تر نشان مي دهد.

 

تغییر روش مراقبت از پوست در اين فصل در طولانی مدت تاثير خود را نشان مي دهد. بنابراين توجه داشته باشيد که محصولات مناسبي براي آب و هواي بسيار سرد و خشک زمستان استفاده کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *