مراقبت از پوست

مراقبت از پوست در فصل زمستان

یکی از مشکلاتی که افراد برای مراقبت از پوست در فصل زمستان با آن روبرو هستند، خشکی بیش از حد پوست است. البته افراد با پوست خشک، بیشتر در معرض آسیب های پوستی ناشی از سرما هستند. در واقع آب و هوای سرد و خشک زمستان بر پوست شما تاثير متفاوتی نسبت به ماه های گرم و مرطوب سال می گذارد.

هوای سرد و خشک زمستان پوست شما را تحريک کرده و رطوبت طبيعی آن را کم می کند که خارش و قرمزی از نشانه های آن است. متاسفانه هيچ راه فراری از اين شرايط وجود ندارد مگر اينکه در مناطق استوايی زندگی کنيد. پس به جای رنج بردن از خارش و خشکی در زمستان، اين 12 راه حل را برای محافظت از پوست خود امتحان کنيد.

 

روتین پوستی در فصل زمستان

 

استفاده از دستگاه بخور

اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنيد زمستان تاثير بيشتری در خارش و خشکی پوست شما می گذارد، بنابراين از يک دستگاه بخور در خانه يا محل کار خود استفاده کنيد تا هوای خشک را برای شما مرطوب کند. همچنين با اين دستگاه بخور می توانید پوست خود را در طول فصل های سرد و خشک، مرطوب نگه داريد تا از پوست خود در فصل زمستان مراقبت کنید.

پایین نگه داشتن دمای بدن

هرچند که ممکن است شما از يک دوش آب گرم يا گرمای آتش در هوای سرد زمستان لذت ببريد ولی دماي زياد، پوست شما را به طور چشمگيری خشک می کند. درست است که دوست داريد در فصل های سرد سال در جاهای گرم و راحت باشيد، اما پايين نگه داشتن دمای بدن در زمستان می تواند تاثير به سزايی در مرطوب نگه داشتن پوست شما بگذارد. اگر پوست شما در معرض آب گرم قرمز می شود به اين معنی است که دمای آب برای شما بسيار زياد است.

شوینده مناسب فصل زمستان

بهتر است که برای مراقبت بهتر از پوست در فصل زمستان شوینده هايی را که در فصل های گرم سال استفاده می کنيد، با پاک کننده ای که پوست شما را به مراتب مرطوب تر نگه می دارد، تعويض کنيد. به جای استفاده از ژل های پاک کننده ای که در تابستان استفاده می کرديد، پاک کننده ای را انتخاب کنيد که رطوبت پوست شما را در آب و هوای خشک فصل زمستان بالا نگه دارد. پاک کننده های ضد آلودگی در برابر ذرات ناشی از آلودگی هوا و راديکال های آزاد موجود در هوای آلوده بسيار مقاوم هستند. اين ذرات موجود در آب و هوای آلوده می توانند رطوبت پوست شما را به صورت چشمگيری کم کرده و پوست شما را خشک و کدر کنند. بنابراين استفاده از پاک کننده های ضد آلودگی، رطوبت پوست شما را در حالت طبيعی خود نگه می دارد و پوست شما را در برابر آلودگی موجود در هوا مقاوم می سازد.

کرم مرطوب کننده

در هوای خشک زمستان لازم است که برای مراقبت از پوست در فصل زمستان مقدار بيشتری مرطوب کننده برای صورت و بدن خود استفاده کنيد. به عبارتی میزان کرم مرطوب کننده ای که استفاده می کنید، باید نسبت به فصل های گرم بيشتر باشد. در نظر داشته باشيد که حتی در مسافرت های زمستانی خود از مرطوب کننده های سايز مسافرتی استفاده کنيد که همواره پوست خود را در اين فصل خشک، مرطوب نگه داريد.

رتینول

رتینول پوست شما را نرم و لطیف می سازد. همچنین به بازسازی سلول ها، تنظیم میزان چربی پوست و بهبود ظاهر پوست شما کمک شایانی می کند. البته در نظر داشته باشید که این ماده را باید حتما با ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.

استفاده از ضدآفتاب

شاید فکر کنید که در فصل زمستان برای مراقبت از پوست خود نیازی به ضد آفتاب ندارید زیرا آفتاب زمستان به اندازه تابستان سوزنده نیست. اما واقعیت این است که استفاده از ضد آفتاب در فصل سرما بسیار ضروری است زیرا اشعه UV در تمامی فصول سال از خورشید ساطع می شود.

ماسک صورت

برای محافظت بیشتر از پوست و رفع خشکی می توانید از ماسک های مرطوب کننده مثل ماسک رس و جلبک دریایی استفاده کنید. این ماسک ها می توانند تاثیرات مخرب ناشی از تغییرات میزان رطوبت هوا و کاهش دما بر پوست را از بین ببرند.

 

ماسک خاک رس

 

استفاده از ویتامین سی در روتین پوستی

استفاده از ویتامین C را فراموش نکنید. این ویتامین می تواند به جذب بهتر SPF کمک کرده و از پوست شما محافظت کند. همچنین به روشن شدن پوست شما نیز کمک بسیاری می کند.

لوسیون بدن

استفاده از لوسیون و کره بدن می تواند بدن شما را در طول فصل سرما مرطوب نگه داشته و از خشکی آن جلوگیری کند. همچنین می توانید از کره شی (شی باتر) یا روغن نارگیل نیز استفاده کنید تا به خوبی از پوست بدنتان نیز در فصل زمستان مراقبت کرده باشید.

مراقبت از دور چشم و لب

پوست لب و دور چشم بسیار نازک و حساس است و زمانی که در معرض سرما قرار می گیرند، بیشتر از سایر نواحی آسیب می بینند. بنابراین شما باید از مرطوب کننده های مناسب برای دور چشم و لب های خود استفاده کنید.

 

کرم دور چشم

 

رژیم غذایی مناسب

نه تنها مراقبت از پوست در فصل زمستان امری ضروری است؛ بلکه داشتن یک رژیم غذایی مناسب، علاوه بر داشتن روتین پوستی مناسب به هیدراته نگه داشتن بدن و پوست شما کمک شایانی می کند. می توانید در رژیم غذایی خود از انواع کدوها مثل کدو حلوایی استفاده کنید زیرا سرشار از بتاکاروتن ها هستند و به تولید کلاژن و بازسازی سلول ها کمک زیادی می کند.

نوشیدن آب

اکثر مردم در فصل های گرم آب کافی می نوشند اما به ندرت پيش می آيد که در فصل های سرد نيز به ميزان کافی آب بنوشند. نوشيدن آب کافی تاثير مستقيم در مرطوب نگه داشتن پوست می گذارد، به طوري که ظاهر شما را جوان تر نشان می دهد.

 

کلام آخر

تغییر روش مراقبت از پوست در فصل زمستان در طولانی مدت تاثير خود را نشان مي دهد. بنابراين توجه داشته باشيد که محصولات مناسبی براي آب و هوای بسيار سرد و خشک زمستان استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *